Jokke valittiin TYYn hallitukseen 2010

Turun yliopiston ylioppilaskunnan (TYY) edustajisto on tänään valinnut ensi vuoden hallitukseensa Lexin nykyisen kulttuuritoimikunnan puheenjohtajan Joel Uusi-Oukarin. Uusi-Oukari oli oikeustieteilijöiden sitoutumattoman edustajistoryhmän Ryhmä Lexin ehdokas.

TYYn hallituksen puheenjohtajaksi valittiin äänestyksen jälkeen valtiotieteiden ylioppilas Elias Laitinen (Vihreä vasemmisto). Hallituksen muiksi jäseniksi valittiin äänestyksessä Rauli Elenius (Vihreä lista), Lauri Lahoniitty (Soihdunkantajat), Hannele Karilainen (Eduxi), Ilkka Marja-aho (TuKY) ja Jarmo Kallunki (Hybridiaani).

Samassa kokouksessa valittiin Lexin ehdokkaita myös muihin TYYn toimielimiin:

  • Taloustoimikunta: Katrin Puolakainen
  • Turun ylioppilaslehden johtokunta: Paula Kovari, Juha-Matti Toikka
  • Turun yliopiston opintotukilautakunta: Juha Post
  • Alayhdistysvaliokunta: Kalle Lyyra
  • Edunvalvontavaliokunta: Jaana Mikkola, Ida Utunen
  • Kansainvälisten asioiden valiokunta: Saara Aholainen, Sonja Kurki
  • Ravintolavaliokunta: Sarianna Järviö

Lämpimät onnittelut kaikille valituille!

Ryhmä Lex haluaa samalla kiittää kaikkia oikkareita edustaneita toimijoita kuluneesta vuodesta sekä toivottaa kaikille mitä mainiointa joulua sekä vuotta 2010!

Turun yliopiston ylioppilaskunnan edustajisto on joulukuun kokouksessaan 9.12.2009 päättänyt:

  • valita ylioppilaskunnan hallituksen puheenjohtajaksi vuodeksi 2010 Elias Laitisen
  • valita ylioppilaskunnan hallituksen jäseniksi vuodeksi 2010 Rauli Eleniuksen, Jarmo Kallungin, Hannele Karilaisen, Lauri Lahoniityn, Ilkka Marja-ahon ja Joel Uusi-Oukarin
  • valita opiskelijajäsenet laitosneuvostoihin kaudelle 1.1.-31.3.2010:
    • Historian, kulttuurin ja taiteiden tutkimuksen laitoksenlaitosneuvosto:
      Artukka, Topi  (Manni, Tapio)
      Haarala, Janne  (Kantti, Lilli)
      Koivumäki, Emilia  (Rehnström, Henri)
      Lehtikangas, Tomas  (Wilska, Juho)
    • Kieli- ja käännöstieteiden laitoksen laitosneuvosto:
      Hämäläinen, Elina  (Auvinen, Juha)
      Jaakkola, Ilkka  (Kapiainen, Katariina)
      Kaunismäki, Antti  (Laine, Eetu)
      Niemi, Taina  (Heino, Hanna)
    • Opettajankoulutuslaitoksen laitosneuvosto:
      Krappala, Jan  (Aspila, Antti)
      Scheinin, Lauri  (Hiltunen, Juha)
      Tikka, Viivi  (Lahti, Tuomas)
      Urhonen, Suvi  (Amper, Tanja)
    • Informaatioteknologian laitoksen laitosneuvosto:
      Heimo, Olli  (Rantanen, Iiro)
      Lehtinen, Tuomas  (Saarinen, Lasse)
      Levo, Antti  (Teräspuro, Petri)
    • Käyttäytymistieteiden ja filosofian laitoksen laitosneuvosto:
      Hokkanen, Susanna  (Tuominen, Jarno)
      Suoniemi, Tero  (Hämäläinen, Mika)
      Yli-Savola, Aura  (Östman, Lauri)
    • Politiikan tutkimuksen laitoksen laitosneuvosto:
      Ikonen, Milla  (Seppälä, Pekka)
      Lammassaari, Jussi  (Jokelainen, Pirita)
    • Sosiaalitieteiden laitoksen laitosneuvosto:
      Ilmakunnas, Ilmari  (Välimäki, Jani)
      Kujala, Maiju  (Kirsilä, Tiina)
      Mäkelä, Laura  (Leino, Mari)
      Partanen, Iida  (-)
    • Johtamisen laitoksen laitosneuvosto:
      Hellgrén, Anna  (-)
      Rantanen, Suvi  (-)
    • Taloustieteen laitoksen laitosneuvosto:
      Salonen, Mikko  (Hirvonen, Saara)
      Valtanen, Sini  (Kulmala, Kirsi-Maria)
    • ja valtuuttaa hallituksen täydentämään laitosneuvostoja tarvittavilta osin
  • valita Turun yliopiston opintotukilautakuntaan
    Naarminen, Minttu  (Väisänen, Jukka)
    Soini, Maija  (Nieminen, Vappu)
    Post, Juha  (Ruotsalainen, Tuuli)
    ja että TYYn sosiaalipoliittista sihteeriä Minttu Naarmista esitetään Turun yliopiston opintotukilautakunnan varapuheenjohtajaksi
  • valita ylioppilaskunnan taloustoimikuntaan 1.1.2010 alkavalle kaksivuotiskaudelle
    Tuomo Liljenbäck, puheenjohtaja
    Antti Aspila
    Mikael Marisa
    Katrin Puolakainen
    Joona Rauhamäki
    Konsta Weber
    Jetro Vesti
  • valita Turun ylioppilaslehden johtokuntaan vuodeksi 2010
    Haron Walliander, puheenjohtaja
    Mikko Aaltonen
    Paula Kovari
    Aleksi Laine
    Samuli Maxenius
    Eva-Liisa Raekallio
    Juha-Matti Toikka
  • valita ylioppilaskunnan elokuvatoimikuntaan vuodeksi 2010
    Nicolas Fleury, puheenjohtaja
    Marjo Herranen
    Johanna Jokio
    Juho Levo
    Juho Liukkonen
    Jouko Luhtala
    Toni Puurtinen
    Henri Rehnström
    Pauliina Talikka
  • valita ylioppilaskunnan alayhdistysvaliokuntaan vuodeksi 2010
    Tuulia Merivuori, puheenjohtaja
    Tiina Kuusela
    Kalle Lyyra
    Ville Manninen
    Lauri Miikkulainen
    Tommi Pollari
    Iiro Rantanen
    Suvi Urhonen
    Tuomas Äystö
  • valita ylioppilaskunnan edunvalvontavaliokuntaan vuodeksi 2010
    Jukka Väisänen, puheenjohtaja
    Milja Henttonen
    Antti Kaunismäki
    Jukka Kujala
    Tiina Kuusela
    Aleksi Lahti
    Saku Lehtinen
    Jaana Mikkola
    Päivi Rastas
    Idamaria Utunen
  • valita ylioppilaskunnan kansainvälisten asioiden valiokuntaan vuodeksi 2010
    Leila Uotila, puheenjohtaja
    Saara Aholainen
    Susanna Haaga
    Niina Kivilä
    Sonja Kurki
    Otto Lehikoinen
    Rosario Sergio Maniscalco
    Gashaw Mekuria
    Krista Olander
    Saara Vuorela
  • valita ylioppilaskunnan kehitysyhteistyövaliokuntaan vuodeksi 2010
    Elina Harju, puheenjohtaja
    Essi Huuhka
    Anja Karppinen
    Katri Kaunismaa
    Samu Kolehamainen
    Laura Mäkelä
    Katja-Maaret Niemi
    Henna-Riikka Palokangas
    Sara Peltonen
    Laura Pätsi
    Laura Ronkainen
  • valita ylioppilaskunnan kulttuurivaliokuntaan vuodeksi 2010
    Elina Ahtela, puheenjohtaja
    Aino Anttila
    Markus Auvo
    Elina Helmanen
    Natalia Ignatenko
    Karoliina Kerppo
    Heini Kilpamäki
    Anna Mäkipää
    Niilo Rinne
    Kasperi Teittinen
    Hanne Turtola
  • valita ylioppilaskunnan ravintolavaliokuntaan vuodeksi 2010
    Riina Paimen, puheenjohtaja
    Rimma Ahonen
    Sarianna Järviö
    Anna Mäkipää
    Pasi Niukko
    Joel Salonen
    Tuukka Simonen
    Tekla Vanhakartano
    Juho Wilska
  • valita ylioppilaskunnan ympäristövaliokuntaan vuodeksi 2010
    Nuppu Ervasti, puheenjohtaja
    Saara Avola
    Otto Lehikoinen
    Ulpu Mattus
    Omid Mohammadi
    Petra Cecilia Rosenberg
    Tuuli Ruotsalainen
    Netta Skön
    Raila Tapio
    Hilla Tuominen
  • täydentää kirjastonkehittämistyöryhmää ja valita sen jäseneksi Jaakko Ilvosen
  • kokoontua säännöllisesti keskiviikkona klo 18.15 Turku-salissa
  • hyväksyä ryhmä Eduxin ponnen, joka velvoittaa hallituksen järjestämään kuluvan edustajistokauden aikana kerran kokouksen Rauman Myllymäellä.
Mainokset

Vastaa

Täytä tietosi alle tai klikkaa kuvaketta kirjautuaksesi sisään:

WordPress.com-logo

Olet kommentoimassa WordPress.com -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Google+ photo

Olet kommentoimassa Google+ -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Twitter-kuva

Olet kommentoimassa Twitter -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Facebook-kuva

Olet kommentoimassa Facebook -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

w

Muodostetaan yhteyttä palveluun %s